Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

6 NIEDZIELA WIELKANOCY Rok A (biały) Nr 27 (21 maja 2017)

Katecheza

Te szlaki to relikwie

„Proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię «Polska», raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością […], abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy” (św. Jan Paweł II).
Papież z Wadowic wielokrotnie powtarzał, że nosi Polskę w pamięci i w sercu. Oprócz wielu dokumentów zostawił nam także własne trasy turystyczne. Wielokrotnie podkreślał, że jest góralem. Kiedy w 1979 r. otrzymał klucze do bacówki na Turbaczu, powiedział: „Pilnujcie mi tych szlaków”. Potem powtórzył te słowa w Watykanie, podczas spotkania z towarzyszami swoich wypraw. Do mnie dotarły one szczególnie mocno w 2002 r., podczas ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Razem z mężem jeździliśmy po górach i robiliśmy wiele zdjęć. Rozmawialiśmy też z ludźmi, którzy opowiadali nam o swoich spotkaniach z kard. Karolem Wojtyłą. Wielokrotnie słyszeliśmy: „On tu był, tutaj mieszkał”. Początkowo trudno nam było w to uwierzyć, ale potem otrzymywaliśmy potwierdzenie tych faktów. Kiedy Jan Paweł II odwiedził Dolinę Jarząbczą (1983 r.), turyści i górale na pamiątkę tego wydarzenia po amatorsku wyznaczyli pierwszy Szlak Papieski. W roku 2002 pomyślałam, że warto byłoby oznaczyć także inne trasy, którymi wędrował Karol Wojtyła.    

Uwiecznione na papierze   

Oznaczeniem szlaków zajął się komitet społeczny, który później przekształcił się w Fundację Szlaki Papieskie. Wszyscy działamy nonprofit. Nie prowadzimy żadnych zbiórek. Początkowo trudno było przekonać miejscowych ludzi do naszego pomysłu, na szczęście spotkaliśmy na naszej drodze osoby, które zechciały nam pomóc i podzielały nasze idee.  Szlaki Papieskie są oznaczone żółtym krzyżem na niebieskim tle. Mamy też swoje logo. Szlaki upamiętniamy również tablicą, kamieniem lub krzyżem. Dodatkowo umieszczamy mapy, odwzorowujące trasę. Szlaki obejmują trasy i miejsca, które osobiście przemierzył lub odwiedził Karol Wojtyła.
Wiedzieliśmy jednak, że samo oznaczenie nie wystarczy. Mapę czy tablicę może zniszczyć czas. Dlatego postanowiliśmy wydać specjalne przewodniki o charakterze historycznym, które opisywałyby tło tamtych czasów, przybliżały dzieje parafii odwiedzanych przez K. Wojtyłę i ludzi, którzy byli ukształtowani podobnie jak on. Udało się nam zebrać okruchy wspomnień. W naszych publikacjach nie ma żadnych niesprawdzonych informacji. Chcemy, aby były one obszerną bazą wiadomości dla przewodników wycieczek. Cała seria nosi tytuł: Szlaki Papieskie. Przewodnik. Poszczególne tomy dotyczą kolejnych pasm górskich i krain geograficznych. Do tej pory nakładem wydawnictwa Edycja Świętego Pawła ukazały się cztery z nich.

Dar dla ludzi   
Przy wyznaczaniu szlaków zawsze współpracujemy z miejscowymi ludźmi. Dajemy im impuls. Widzimy, jak bardzo chcą się angażować w upamiętnianie i zachowywanie miejsc naznaczonych obecnością Ojca Świętego. Dostrzegamy, że umieszczenie niewielkiej góralskiej wioski na Szlaku Papieskim jest dla niej niesamowitą nobilitacją. Karol Wojtyła, wędrując górskimi szlakami i pływając kajakami, dał nam wzór pewnego stylu życia. Swoją modlitwę, pracę i naukę potrafił zharmonizować z wypoczynkiem i kontaktem z naturą. On zawsze łączył piękno polskiej przyrody z historią i kulturą. Chcemy, by ta idea towarzyszyła też naszym szlakom i przewodnikom. Kardynał Stanisław Nagy mówił, że Szlaki Papieskie są relikwiami. Czy coś takiego można zlekceważyć? To wszystko trzeba przekazać ludziom! Warto, by docenili i pokochali te szlaki tak samo jak Jan Paweł II.

Urszuli Własiuk, prezes Fundacji Szlaki Papieskie, wysłuchała Agnieszka Wawryniuk