Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

2 NIEDZIELA WIELKANOCY, czyli MIŁOSIERDZIA BOŻEGO Rok A (biały) Nr 22 (23 kwietnia 2017)

Wprowadzenie do liturgii

SIŁA PRZEBACZENIA

Kiedy uczyłem dzieci na lekcji religii sześciu głównych prawd wiary, doszedłem do wniosku, że brakuje w ich przesłaniu – siódmej, jakże istotnej prawdy: Bóg jest Ojcem Miłosiernym.
Bywają takie chwile, w których możemy czuć się przerażeni istniejącym w świecie złem. Niepokoi dziwna zagadkowość, dlaczego jest ono tak atrakcyjne dla człowieka, dlaczego tak klei się do niego, chociaż niesie destrukcję, zniszczenie, smutek, ból i śmierć? Zło poraża tak, że człowiek czuje się wobec niego bezsilny.
Pan Bóg nie jest bezsilny wobec zła. Odpowiada na cały jego ogrom potęgą miłości i miłosierdziem. Pan Jezus objawił bogatego w miłosierdzie Ojca, który ukazuje człowiekowi, co to jest zło, i zachęca, aby – będąc wolnym – wybierał dobro. Czyż życie każdego z nas nie jest okazją do tego, aby wielbić Boga za Jego miłosierdzie? Czyż każdorazowe odpuszczenie grzechu nie wypływa z Bożego miłosierdzia? W piosence bpa Antoniego Długosza pojawiają się słowa: „Śpiewajmy Bogu hymn uwielbienia oraz wdzięczności za wielkie dzieło – dar Odkupienia całej ludzkości. Bezmiaru szczęścia, jakie nas czeka, tak trudno dociec. Bądźmy więc wierni i miłosierni, bo tak chce Ojciec”.
Miłosierdzie Boże zobowiązuje nas do miłosierdzia wobec ludzi. W momencie, gdy zaczynamy oddawać złem za zło, siła zła wzrasta. Gdy zaczynamy przebaczać, osłabiamy demoniczną moc zła. Siła przebaczenia, siła miłosierdzia jest tak wielka, że wobec niej wszelkie zło traci swoją moc. Przebaczenie i miłosierdzie procentuje w oczach Bożych na naszą korzyść, czyniąc z nas błogosławionych.

ks. Stanisław Jasionek